ZASADY REKRUTACJI NA SZKOLENIA SPECJALIZACYJNE, KURSY KWALIFIKACYJNE, SPECJALISTYCZNE, DOKSZTAŁCAJĄCE REALIZOWANE

W OŚRODKU KSZTAŁCENIA KADR MEDYCZNYCH ŚIPIP W KIELCACH.

Procedura rekrutacji na kształcenie podyplomowe rozpoczyna się od złożenia przez pielęgniarkę/położną wniosku w formie papierowej po uprzednim zapoznaniu się
z planem kształcenia Ośrodka Kształcenia na dane półrocze.

Wnioski o zakwalifikowanie do szkolenia specjalizacyjnego, kursu kwalifikacyjnego, specjalistycznego i dokształcającego są załącznikami do Rozporządzenia MZ z dnia 30 września 2016 r. w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych.

Dzięki tym wnioskom pracownicy Ośrodka Kształcenia są w stanie poznać potrzeby środowiska pielęgniarek i położnych w zakresie wszystkich form kształcenia podyplomowego oraz uwzględnić je w planach   szkoleń.

Obowiązujące formularze wniosków dostępne są na stronie głównej SIPIP w zakładce „Wnioski i druki do pobrania”. Wnioski można dostarczyć Ośrodka Kształcenia pocztą lub osobiście do siedziby Izby. Istnieje również możliwość dostarczenia wniosku drogą elektroniczną jako skan na adres e-mailowy.

Postępowanie kwalifikacyjne na poszczególne rodzaje kursów odbywa się w oparciu o:

  • Rozporządzenie MZ z dnia 30 września 2016 r. w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych,
  • Regulamin Ośrodka Kształcenia Podyplomowego Kadr Medycznych Świętokrzyskiej Izby Pielęgniarek i Położnych w Kielcach przyjęty Uchwałą Nr 325/VII/2016r z dnia 13 grudnia 2016r,
  • system SMK,
  • W przypadku, gdy liczba osób ubiegających się o zakwalifikowanie do innej formy kształcenia niż szkolenie specjalizacyjne, kurs kwalifikacyjny, specjalistyczny czy też dokształcający jest większa niż liczba miejsc, decydujące znaczenie ma kolejność zgłoszeń lub inne szczegółowe zasady wskazane przez ORPiP lub Prezydium ORPiP,
  • Kwalifikacja w przypadku szkolenia realizowanego z dofinansowaniem ze środków publicznych lub środków unijnych odbywa się na podstawie odrębnych przepisów.

Nabór na poszczególne formy kształcenia jest ogłaszany każdorazowo na stronie Internetowej Ośrodka Kształcenia ŚIPiP w planie półrocznym oraz w planach kształcenia w systemie SMK.

Aby uczestniczyć w kursach organizowanych dla pielęgniarek i położnych przez Ośrodek Kształcenia Podyplomowego Kadr Medycznych SIPIP NALEŻY:

  1. Złożyć w OKPKM papierowy wniosek o zakwalifikowanie do kursu dokształcającego, specjalistycznego, kwalifikacyjnego lub na szkolenie specjalizacyjne – z zakładki „Wnioski i druki do pobrania” na stronie głównej SIPIP,
  2. Kolejnym NIEZBĘDNYM elementem w procedurze kwalifikowania na szkolenia jest logowanie w systemie SMK. Założenie profilu oraz wysłanie wniosku o modyfikację uprawnień jest wykonywane tylko raz (bez względu na częstotliwość korzystania ze szkoleń)
  3. Logowanie na wybrane formy kształcenia jest niezbędne dla każdego szkolenia specjalizacyjnego, kursu kwalifikacyjnego, specjalistycznego czy dokształcającego, w którym pielęgniarka lub położna chce uczestniczyć.
  4. Logowanie na wybrany kurs w systemie SMK możliwe będzie dopiero po zatwierdzeniu planu szkoleń Ośrodka Kształcenia przez CKPPIP w Warszawie oraz umieszczeniu w systemie SMK.                                    
  5. Założenie profilu oraz wysłanie wniosku o modyfikację uprawnień należy wykonać zgodnie z instrukcją zamieszczoną na stronie internetowej Ośrodka Kształcenia Świętokrzyskiej Izby Pielęgniarek i Położnych (zakładka „system SMK) i w Biuletynie ŚIPIP Nr 03(201)2017r.
  6. Logowanie na kursy powinno się odbyć zgodnie z instrukcją zamieszczoną na stronie internetowej Ośrodka Kształcenia Świętokrzyskiej Izby Pielęgniarek i Położnych (zakładka „system SMK) i i w Biuletynie ŚIPIP Nr 03(201)2017r.
  7. Złożenie wniosku w formie papierowej na wybrane szkolenie oraz logowanie w systemie SMK należy wykonać co najmniej 3 tygodnie przed planowanym terminem rozpoczęcia kursu.
  8. Lista kursu jest zamykana w momencie zgłoszenia się przewidzianej liczby uczestników, którzy złożyli wniosek w formie papierowej i zalogowali się w systemie SMK oraz spełnili wymagania kwalifikacyjne na daną formę kształcenia podyplomowego.
  9. Pielęgniarka/położna zakwalifikowana na kurs jest zobowiązana do zgłoszenia rezygnacji z uczestnictwa co najmniej na 2 dni przed jego rozpoczęciem.
  10. Uzupełnienie listy uczestników następuje poprzez kwalifikację kolejnej osoby z listy oczekujących, która złożyła wniosek w formie papierowej i zalogowała się w systemie SMK.
  11. Możliwość logowania na wybrany kurs w systemie SMK znika w dniu rozpoczęcia kursu.
  12. O zakwalifikowaniu na daną formę kształcenia decyduje kolejność zgłoszeń zarówno wniosku papierowego jak również wniosku elektronicznego w systemie SMK. Niedopełnienie wszystkich formalności ze strony uczestnika może skutkować brakiem zakwalifikowania na szkolenie czy kurs.
  13. Kwestionariusze oraz załączniki do szkoleń z funduszy unijnych są odrębne i stanowią załącznik do danego projektu.
  14. 14.Dokumenty niekompletne, wypełnione nieczytelnie nie będą przyjmowane i rozpatrywane.
  15. BARDZO WAŻNE! Zalogowanie w SMK na wybrany kurs NIE jest jednoznaczne z zakwalifikowaniem do udziału w kursie.
  16. Ocena statusu złożonego przez pielęgniarkę i położną wniosku w systemie SMK jest podstawową informacją na temat kwalifikacji na wybraną formę kształcenia podyplomowego – szczegółowe informacje na temat OCENY STATUSU ZŁOŻONEGO WNIOSKU należy sprawdzić w zakładce System SMK.
  17. Obowiązkiem osoby, która złożyła wniosek o zakwalifikowanie do uczestnictwa w szkoleniu jest uzyskanie informacji od organizatora o wynikach postępowania kwalifikacyjnego i potwierdzenie ewentualnego uczestnictwa w wybranej formie kształcenia: osobiście, pocztą tradycyjną, e- mailową lub telefonicznie.
  18. W przypadku, gdy zgłaszający się na kurs nie potwierdzi uczestnictwa w czasie do 5 dni przed datą rozpoczęcia kursu, nie reaguje na telefon z Ośrodka Kształcenia, zostaje skreślony z listy uczestników szkolenia.
  19. Osoby zakwalifikowane, które potwierdziły w wymaganym terminie uczestnictwo w kursie a z ważnych przyczyn losowych nie mogą w nim uczestniczyć, są zobowiązane do pisemnego poinformowania organizatora o rezygnacji, najwcześniej jak jest to możliwe przed rozpoczęciem kursu. Rezygnację można zgłosić osobiście, lub za pośrednictwem poczty elektronicznej/ tradycyjnej.
  20. W przypadku nieuzasadnionej dwukrotnej rezygnacji ze szkolenia bez powiadomienia organizatora zgodnie z ww. punktami uczestnik zostaje umieszczony na liście osób, które nie przestrzegają regulaminu Ośrodka i mogą być uczestnikami kolejnego kursu pod warunkiem uzyskania pisemnej zgody Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych na wniosek osoby zainteresowanej.
  21. W przypadku zgłoszenia się mniejszej liczby osób do udziału w danym szkoleniu niż                                                   minimum określone w Uchwale ORPiP lub Prezydium, Ośrodek zastrzega sobie prawo przesunięcia terminu lub rezygnacji z organizacji szkolenia. Informacja o odwołaniu lub przesunięciu terminu zostanie zamieszczona na stronie internetowej, a cała procedura rekrutacyjna rozpoczyna się od nowa.
Logo SIP bip inter baner izbypielegniarskie v5 138x66px